fbpx

Kde nakupujete kostýmky?

A proč je na výstavách psů nosit.

S rychle rostoucí úrovní výstav a vystavování všeobecně je společenský oděv v kruhu nutností. Všimli jste si, že jsou rozhodčí čím dál tím častěji skvěle oblečení? Pánové nosí obleky ať už je vedro nebo ne a rozhodčí – dámy zase sukně, kostýmy, šaty a mnohé jsou ochotné celý den posuzuvat na podpatcích. Co tím chci říct?

 

Možná budete s následujícím tvrzením nesouhlasit a tvrdit, že by výstavy měly být jen o psech. Nicméně jsem přesvědčená, že vhodně zvolený oděv dává rozhodčímu najevo, že jste se v kruhu neocitli náhodou, vystavování berete vážně a vážíte si ho jako kynologického odborníka, od které chcete znát názor na Vašeho psa. Pokud se mu tedy v kruhu sejdou dva srovnatelní psi a bude se rozmýšlet, kterého nechá ten den vyhrát, kromě lepšího předvedení Vám k vítězství může dopomoci i vhodné oblečení. O tom, jak velkou roli hraje oděv v závěrečném kruhu, kde je každý pes sám o sobě už krásný se ani nehodlám rozepisovat.

A jelikož nejsem jediná, kdo si toho všiml, nejčastější otázka co mi od dam chodí je: „Kde kupujete ty nádherné kostýmky?”. Budu se tedy snažit na ní dopodrobna odpovědět. Pojďme se tedy podívat na možnosti:


Obchody dostupné v Čechách

Znáte to, čeká Vás důležitá výstava, chcete si udělat radost a koupit si krásný outfit do kruhu k Vašemu psovi ať to stojí co to stojí. S nadšením vlezete do nákupního centra, procházíte obchod za obchodem a nikde nic. Pokud máte štěstí, narazíte na něco s čím se sice spokojíte, ale pořád to není ono. „Vždyť na výstavách vídám mnohem hezčí kostýmky.” pomyslíte si. Přesto se však rozhodnete, že si ten kostýmek z nejnovější kolekce (pravděpodobně z Orsay nebo Hm za dva a půl tisíce) vezmete, je to přece lepší než nic! Přijedete na výstavu, rozhlédnete se kolem sebe a za den ho potkáte na dalších deseti vystavovatelkách a o co, že jim bude sedět lépe. Pokud Vás to štve, poradím Vám odložit ho do skříně, nepřibrat a vytáhnout ho za pár let.

Second Handy

Divili byste se, ale sekáče jsou skvělá možnost jak najít krásné, neokoukané sako za pár korun. Jen to chce pořádnou dávku štěstí, nebo trpělivosti. Doplníte ho pak o klasickou pouzdrovou sukni a „Voilá!” krásný výstavní outfit je na světě.

Hodně handlerů posílá své oblíbené ko
stýmky dál, když si pořídí nové, nebo jim nesedí. Určitě se vyplatí sledovat je na sociálních sítích, třeba budete mít zrovna štěstí.

Nechat si ho ušít

Pokud jste stále nenašli to co hledáte, oslovte švadlenu. Obzvláště u dětí, Vám nic jiného nezbyde, protože sehnat dámský kostýmek v dětské velikosti je opravdový majstrštyk. Švadlena Vám kostýmek ušije podle Vašich představ, skvěle Vám padne a hlavně se v něm budete cítit dobře i při běhání, předklánění a vůbec při všech jiných pohybech, na které obzvlášť sukně nejsou stavěné, ale na výstavách se jim nevyhnete. 

Celková cena za látku a ušití kostýmku se u profesionálů pohybuje od pěti tisíc a výše. Pokud však máte ve svém okolí někoho šikovného o pár set korun tuhle cenu určitě ještě srazíte dolů. Obzvláště dětské kostýmky, když z nich dítě vyroste není problém prodat dál, takže pokud je Vaše dítě šikovné, nebojte do něj investovat. Ve finále, když to porovnáte s náklady na jednu, dvě výstavy, tak se ta suma ztratí.

Dnes již i na českém trhu působí firma, která se šitím kostýmků přímo na výstavy psů zabývá, nejen že jsou nádherné, ale ušijí Vám ho na míru tak, aby vydržel i běhání. 

 

Objednávání kostýmků z USA

A konečně se dostáváme do čtvrtého bodu, kvůli kterému jste tento článek pravděpodobně rozklikli. Americké obchody jsou na tom s výběrem kostýmků mnohem lépe, než je tomu u nás. Nové kostýmky můžete objednat na Macys.com, levnější nebo z druhé ruky můžete najít na Amazonu, Ebay nebo speciálních skupinách na Facebooku (např. Dog show suits, Cindys Suits atd.). Stačí zadat do vyhledávače na konkrétním webu heslo „skirt suit”. Mějte však na paměti, že uvedená cena není konečná. Pokud si například vyberete kostýmek za sto dolarů (zhruba 2300 Kč) zaplatíte poštovné, které se velmi liší, bývá to zhruba 600-1300 Kč. Z ceny kostýmku + ceny poštovného následně ještě zaplatíte 21% DPH a CLO (zhruba 12%). Pokud se celníkům nebude něco zdát, zaplatíte navíc České poště poplatek 200 Kč za zastupování v celním řízení. Celková cena 100 dolarového kostýmku se nám tedy vyšplhá zhruba na 4000 Kč.


Za mě je určitě snazší nakupovat přes Amazon nebo Macy’s, protože veškeré poplatky řeší za Vás (netuším čím to je, ale bývají mnohem nižší), navíc velice často mají s dopravci nasmlouvané levnější poštovné – vy jen zaplatíte konkrétní částku a ve většině případů se už nemusíte o nic starat (viz. obrázek nahoře). Pokud zvolíte Ebay, kromě registrace si musíte založit virtuální peněženku PayPal (na googlu najdete spousta návodů jak na to). Mnoho prodejců na Facebooku a EBay však nejsou ochotní posílat balík do Čech, vždy ho proto nejdřív kontaktujte, než mu pošlete peníze. Pokud prodejce na Ebay uvádí na konci inzerátu Import Charges (viz. obrázek níže), vše by mělo být v pořádku a žádné další poplatky už platit nebudete, pokud to však neuvádí, určitě je po Vás celní úřad bude vymáhat a doručení balíku se tím prodlouží. Je třeba s tím počítat! Kostýmek z USA většinou dorazí zhruba za tři týdny (pokud je na celnici vše v pořádku).

Kde sehnat kostýmek na výstavy psů 

Co se týká vrácení kostýmků, které Vám nesedí, s tím Vám neporadím. Když si spočítám kolik peněz jsem nechala na poštovném, DPH a cle, nevyplatí se mi ho vracet, aby mi byla zaslána pouze částka za kostým. Výhoda nákupů v USA tkví určitě v širokém výběru. Nevýhoda je v číslování, Amerika má jiné číslování a značka od značky má lehce jiné rozměry. Navíc, pokud například potřebujete sukni 38 a sako 36, tak máte smůlu, oba dva kusy se prodávají ve stejné velikosti. Má rada je, vybírejte vždy to větší číslo – sako zúžit můžete, ale v malé sukni nic neuběhnete a pravděpodobně vám brzy (nedej bože zrovna v kruhu) praskne.
Jediná možnost jak ušetřit je si do USA přímo zaletět nebo najít někoho kdo bude ochotný Vám kostýmek koupit a poslat jako dárek. 🙂

Kostýmky jsou bezesporu velice drahá záležitost, nicméně z vlastní zkušenosti mohu říct, že pokud se Vy sama cítíte v kostýmku dobře, cítíte se dobře i v kruhu a tím pádem se cítí dobře i Váš pes. Vše souvisí se vším a je to velmi dobrá investice do výstavní kariéry Vašeho psa – přece mu to nechcete kazit.