fbpx

Standard vystavovatele psů

Volně přeložený plemenný standard vystavovatele psů. Napsán Beritem Rosenfeldtem. Berte to prosím s humorem a nadsázkou. Doufám, že Vás pobaví. 

Charakteristika: Příjemný inteligentní člověk, vstřícný, ohleduplný, pozorný mající sportovní chování. Je vždy ochoten poskytnout rady a pomoc novým vystavovatelům, nebo těm, kteří to potřebují. Vždy hledí na potřeby psů, které vystavuje a snaží se prezentovat každého psa jak nejlépe dovede.

Celkový vzhled: Elegantní, dobře vypadající a upravený. Vhodně oblečen a vybaven. V kruhu i mimo něj se pohybuje volně s úsměvem na tváři.

Temperament: Klidný, sebevědomý, není ve stresu a má přátelskou povahu.

Hlava: Ani velká, ani malá. Lebka je dostatečně široká, aby se do ní vlezl správně fungující mozek. Příjemný a usměvavý výraz, bez ohledu na rozhodnutí rozhodčího, chování ostatních vystavovatelů nebo chování psa. Nos je malý, aby nemohl být strkán tam, kam nepatří.

Oči: Velmi všímavé. Musí být schopné zaregistrovat umístění jiných vystavovatelů s jejich psy v kruhu. A zároveň hbytě vnímat pokyny a signály rozhodčího.

Tlama: Nejlépe zavřená, s výjímkou stručné odpovědi na dotazy rozhodčího a gratulace úspěšnějším vystavovatelům. Zuby jsou čisté, bílé a vždy prezentované širokým úsměvem, v jakékoliv situaci.

Krk: dostatečně silný, aby mohl řádně udržet hlavu a dovolil ji s ní otáčet, aby byl vystavovatel schopný sledovat vše co se v kruhu děje.

Přední končetiny: Ramena nejlépe široká, schopná odrážet nesportovní chování ostatnich vystavovatelů. Ruce dostatečné délky a pevnosti, aby byl vystavovatel schopný potřást rukou vítězi, udržet psa na vodítku, sbírat vítězné ceny a zároveň láskyplně pohladit psa za skvěle odvedený výkon.

Tělo: Přiměřené velikosti, aby nebránilo ostatním vystavovatelům opouštět kruh a neblokovalo rozhodčímu výhled na ostatní psy.

Zadní končetiny: Dobře vyvinuté a silné, aby bylo možné se po kruhu pohybovat optimální rychlostí. Končetiny jsou nazuté do pohodlné, čisté, neklouzavé obuvi bez podpatků.

Nohy: Pevně na zemi, protože je to přeci jen sport. Nikdy by se ani jedna noha neměla přiblížit k jakékoliv části těla ostatních vystavovatelů.

Chůze: Volný a půvabný pohyb, tempo v souhladu s rychlostí psa

Srst: Srst by měla být úhledně upravená, umytá, vyčesaná a jen na správných místech, které uvádí společenský standard 21. století. Účes by neměl být příliš okázalý, ale ani nemoderní, měl by splňovat účel praktičnosti při předvádění a nerozptylovat nikoho okolo. Nohy by měly být u ženského pohlaví dobře oholené, u pánů případně zakryté společenským oděvem.

Barva: Barva (né pleti) by měla být vhodně zvolena k barvě psa. Pokud vystavovatel předvádí více psů různých barev, měl by se snažit nesplývat se psem. Tzn. neobléct si černou dlouhou sukni, když předvádíte černého psa.

Velikost: Vystavovatel může být jakékoliv velikosti a tvaru, jediný limit je aby předvedení nekazil svému psovi.

Vylučující vady: Špinavý, nebo ošuntělý vzhled, nevrlý, rozčarovaný nebo zmatený temperament. Chmurné myšlenky, prořízlá pusa, nevhodné a urážlivé komentáře, nesportovní chování.

Poznámka: Obvyklý požadavek kennel klubů, že muži musí mít dvě dostatečně vyvinutá varlata plně sestouplá v šourku, byl v zájmu dekoru vynechán. Toto přezkoumání rozhodčími by nebylo společensky přijatelné, aby bylo prováděno ve výstavním kruhu, zatímco by vystavovatel předváděl svého psa.