fbpx

TOPDOG HANDLING TEAM

72

Výher BEST IN SHOW

140+

Předvedených plemen

40

Světových / Evropských vítězů

19

Let zkušeností

ČLENOVÉ TÝMU

Jitka Svobodová

Danitty Vizslas

Kateřina navrátilíková slovenský čuvač tatranská perla

Kateřina Navrátilíková

Tatranská Perla Slovak Cuvac

Pája Píchová

Greynie weimaraners

Tereza Šubertová

Kní-york wheatens

Eva Tichá

Vizsla owner

Co je nejlepší na tom, být handlerem? Přece psi!

#topdoghandlingteam

Sledujte nás na sociálních sítích, kde se dozvíte všechny novinky.

Často kladené dotazy

Doba jde kupředu a handlery si už nenajímají pouze lidé, kteří svého psa nezvládnou v kruhu kvůli zdravotní indispozici uběhat. Handler je člověk, jehož hlavním úkolem je předvést v kruhu Vašeho psa v nejlepším světle, vyzdvihnout jeho přednosti a pokusit se skrýt, nebo aspoň neupozorňovat na jeho nedostatky, a tím maximalizovat jeho šance na úspěch. Buďme k sobě upřímní, každý pes nějaké exteriérové vady má, perfektní představitel plemene, odpovídající standardu ve všech bodech, neexistuje. V ideálním případě existují jedinci, kteří se tomuto ideálu blíží, a přesně takoví psi si zaslouží profesionálního handlera. Neexistuje nic horšího, než když to krásnému psovi kazí špatné předvedení, což může mít za následek nejen horší výsledky na výstavách, ale např. i přehlížení takového psa ostatními chovateli při vybírání krycího psa. 

Aby handler „iluze dokonalosti“ mohl docílit, musí nejen porozumět standardu předváděného plemene aby dokázal poznat přednosti a nedostatky psa, ale mít hlavně spoustu zkušeností nejen s vystavováním. Ty pak může zúročit nejen v kruhu, ale například i při strategickém plánování výstav, groomingu, výživy a udržování psa v té nejlepší kondici. Dlouhodobá spolupráce s dobrým handlerem tedy není pouze o pěti minutách v kruhu, ale hlavně o mentorování majitele.

Ani jednu z nás handling nebo chov primárně neživí. Chodíme do práce nebo na univerzity a výstavy jsou stále jen našim koníčkem a obrovskou vášní, do které investujeme nejen svůj volný čas, ale i peníze. Bereme je jako společenskou událost, kde jsme obklopeny skvělými lidmi se stejným zájmem, kteří výhru, nebo prohru neberou smrtelně vážně.

Pokud máte doma psa, o kterém Vám chovatel, okolí, nebo rozhodčí řekli, že je krásný, ale kazíte mu to svým předvedením, výstavy Vás baví a máte ambice jezdit, pak nás neváhejte oslovit. Napište, o jaké plemeno se jedná, jak je Váš pes starý, jaké výstavy plánujete jet a ideálně přiložte i aktuální fotku. Nemusíte být výstavní matador, rády Vám vše vysvětlíme a poradíme.

S většinou majitelů a psů se potkáme ráno na výstavě, kde potrénujeme v prázdném kruhu před začátkem posuzování. Momentálně nenabízíme všem klientům pravidelné tréninky mimo výstavy, nicméně pokud je pes řádně socializovaný, není přehnaně závislý na majiteli a lze ho pozitivně motivovat na pamlsek, nebo hračku, tak si s ním dokážeme v kruhu poradit i bez pravidelných tréninků.

Preferujeme dlouhodobou spolupráci, protože čím déle konkrétního psa známe, tím lépe se dokážeme v kruhu sehrát, což přináší lepší výsledky.

Jestliže Vás předvádění baví, ale netroufáte si na finálový kruh, můžete se s námi domluvit i na pouhém předvádění v závěrečných soutěžích. Pokud bychom ale měly více psů do závěreček, dáme přednost těm psům, které jsme předváděly i v plemeni.

Nebojte se nás tedy kontaktovat s jakýmikoliv dotazy, rády na ně zodpovíme a pokud to bude v našich silách i poradíme.

Každé plemeno je specifické, nicméně existuje pár základních pravidel, které jsou strašně důležité, aby si jakýkoliv výstavní pes osvojil.

  1. Správná socializace 
    Výstavy a obzvlášť v hale jsou typické velkým hlukem, šumem, různými povrchy a velkým množstvím psů a lidí. Proto je důležité již od štěňátka správně socializovat a zvykat ho na podobné prostředí. Berte své štěně mezi lidi, do hospůdky, zkuste s ním párkrát zajít na nádraží, nebo obchodního centra, nechejte cizí lidi ,aby vaše štěňátko hladili a hlavně ho nezapomeňte chválit aby si vypěstovalo na takováto prostředí pozitivní vazbu.
  2. Chůze na výstavním vodítku
    Může se to zdát jako banalita, ale správné předvedení v pohybu je jedna ze dvou nejdůležitější esencí vystavování. Paradoxně nejtěžší je předvedení v pohybu tam a zpět. Je tedy důležité psa zvykat na chůzi u levé nohy ve správném tempu a naučit ho jít doopravdy rovně.

    Při předvedení v pohybu dokola je dobré trénovat ve skupině, aby pes neměl tendence tahat za psem před ním, nebo se naopak otáčet na psa běžícího za ním.

  3. Postoj
    Vypadá tak snadně, přitom postavit a udržet psa v dokonalém výstavním postoji je vyloženě umění. Má první rada je, NEUČTE štěně sedni, dokud neumí povel stůj. S tréninkem postoje začínám již se štěňátky, zpočátku na stole pozitivně na pamlsek (nezapomeňte na neklouzavou podložku). Základ je udržet ho aspoň pár vteřin nehybně na jednom místě a učit  co znamená povel stůj.

    V rámci socializace pak zkouším postoj na procházkách, ve městě, prostě kdekoliv je to možné. Délku intervalu držení psa v postoji postupně prodlužuji. Postoj vždy dvakrát třikrát zopakuji a následně psa odměním velkou pochvalou, nebo pamlskem. Je velmi důležité, aby si pes na všechny tyto věcí vypěstoval pozitivní vazbu, aby ho výstavy v budoucnu bavily.

  4. Zuby a prohmatání varlat
    V neposlední řadě je trénink ukazování zubů, nejen skusu, ale i zadních premolárů a molárů. Párkrát za den štěňátku zkontrolujte v rámci mazlení zuby a opakujte přitom Vámi zvolený povel. U psů je důležité, aby si zvykli na ohmatání varlat.

    Opět opakuji, buďte při trénování velmi trpěliví a cokoliv se Vašemu pejskovi povede, obrovsky ho chvalte, protože jen tak naučíte psa, aby ho výstavy bavily.